Following one of the crucial profitable and engrossing years within the historical past of the UFC, the combined martial arts promotion will look to maintain constructing in 2022.
2021 noticed Conor McGregor struggle twice, marking his most lively 12 months since 2016. The Irishman misplaced to Dustin Poirier in every outing, suffering a horrific broken leg in the most recent, however he’s focusing on a summer time return to the Octagon.
Elsewhere, newer stars like Israel Adesanya, Khamzat Chimaev and Sean O’Malley will look to additional improve their legacies and profiles, whereas featherweight queen Amanda Nunes will certainly search to regain her bantamweight belt after losing it to Julianna Pena in a major upset in December.
Islam Makhachev will keep pursuing his goal of becoming lightweight champion to observe within the footsteps of his shut pal and cornerman Khabib Nurmagomedov, whereas the heavyweight and males’s bantamweight divisions are set to see unification bouts between their respective interim champions and official title holders.
Listed below are all of the UFC occasions and fights introduced for 2022:
Saturday 26 February – UFC Battle Night time – UFC Apex, Las Vegas
Major card
Islam Makhachev vs Bobby Inexperienced (catchweight – 160lbs)
Misha Cirkunov vs Wellington Turman (middleweight)
Ji Yeon Kim vs Priscila Cachoeira (ladies’s flyweight)
Arman Tsarukyan vs Joel Alvarez (light-weight)
Armen Petrosyan vs Gregory Rodrigues (middleweight)
Prelims
Zhu Rong vs Ignacio Bahamondes (light-weight)
Josiane Nunes vs Wu Yanan (ladies’s bantamweight)
Terrance McKinney vs Fares Ziam (light-weight)
Jinh Yu Frey vs Hannah Goldy (ladies’s strawweight)
Alejandro Perez vs Jonathan Martinez (bantamweight)
Ramiz Brahimaj vs Micheal Gillmore (welterweight)
Victor Altamirano vs Carlos Hernandez (flyweight)
Saturday 5 March – UFC 272 – T-Cellular Area, Las Vegas
” top=”1500″ width=”2000″ format=”responsive” class=”inline-gallery-btn i-amphtml-layout-responsive i-amphtml-layout-size-defined” on=”faucet:inline-image-gallery,inline-image-carousel.goToSlide(index=2)” tabindex=”0″ position=”button” data-gallery-length=”6″ i-amphtml-layout=”responsive”> Jorge Masvidal (left) and Colby Covington (Getty Pictures)
Major card
Colby Covington vs Jorge Masvidal (welterweight)
Rafael dos Anjos vs Rafael Fiziev (light-weight)
Edson Barboza vs Bryce Mitchell (featherweight)
Kevin Holland vs Alex Oliveira (welterweight)
Serghei Spivac vs Greg Hardy (heavyweight)
Prelims
Marina Rodriguez vs Yan Xiaonan (ladies’s strawweight)
Maryna Moroz vs Mariya Agapova (ladies’s flyweight)
Jalin Turner vs Jamie Mullarkey (light-weight)
Nicolae Negumereanu vs Kennedy Nzechukwu (gentle heavyweight)
Early prelims
Tim Elliot vs Tagir Ulanbekov (flyweight)
Jessica Eye vs Manon Fiorot (ladies’s flyweight)
Devonte Smith vs Erick Gonzalez (light-weight)
Dustin Jacoby vs Michael Oliksiejczuk (gentle heavyweight)
Brian Kelleher vs Umar Nurmagomedov (featherweight)
Saturday 12 March – UFC Battle Night time – UFC Apex, Las Vegas
Thiago Santos vs Magomed Ankalaev (gentle heavyweight)
Saturday 19 March – UFC Battle Night time – O2 Area, London
Alexander Volkov vs Tom Aspinall (heavyweight)
Paddy Pimblett vs Kazula Vargas (light-weight)
Arnold Allen vs Dan Hooker (featherweight)
Molly McCann vs Luana Carolina (ladies’s flyweight)
Gunnar Nelson vs Claudio Silva (welterweight)
Nikita Krylov vs Paul Craig (gentle heavyweight)
Nathaniel Wooden vs Liudvik Sholinian (bantamweight)
Jack Shore vs Timur Valiev (bantamweight)
Muhammad Mokaev vs Cody Durdan (flyweight)
Cory McKenna vs Elise Reed (ladies’s strawweight)
Mike Grundy vs Makwan Amirkhani (featherweight)
Shamil Abdurakhimov vs Sergei Pavolich (heavyweight)
Saturday 26 March – UFC Battle Night time – Nationwide Area, Columbus
Curtis Blaydes vs Chris Daukaus (heavyweight)
Askar Askarov vs Kai Kara-France (flyweight)
Matt Brown vs Bryan Barberena (welterweight)
Michelle Waterson vs Amanda Ribas (ladies’s strawweight)
Nate Landwehr vs Lerone Murphy (featherweight)
Joanne Wooden vs Alexa Grasso (ladies’s flyweight)
Tucker Lutz vs SeungWoo Choi (featherweight)
Sara McCann vs Karol Rosa (ladies’s bantamweight)
Montel Jackson vs Danaa Batgerel (bantamweight)
Matheus Nicolau vs David Dvorak (flyweight)
Aliaskhab Khizriev vs Abus Magomedov (middleweight)
Saturday 9 April – UFC 273 – VyStar Veterans Memorial Area, Jacksonville
Alexander Volkanovski (C) vs Chan Sung Jung (featherweight title)
Aljamain Sterling (C) vs Petr Yan (IC) (bantamweight title)
Mackenzie Dern vs Tecia Torres (ladies’s strawweight)
Kelvin Gastelum vs Nassourdine Imavov (middleweight)
Irene Aldana vs Aspen Ladd (ladies’s bantamweight)
Ian Garry vs Darian Weeks (welterweight)
Dricus du Plessis vs Chris Curtis (middleweight)
Jairzinho Rozenstruik vs Marcin Tybura (heavyweight)
Albert Duraev vs Anthony Hernandez (middleweight)
Mickey Gall vs Mike Malott (welterweight)
Gavin Tucker vs Pat Sabatini (featherweight)
Julio Arce vs Daniel Santos (bantamweight)
Vinc Pichel vs Mark O Madsen (light-weight)
Piera Rodriguez vs Kay Hansen (ladies’s strawweight)
Source: The Unbiased